~ HOW TO USE: ~

"Bu not, yazar kurbanın adını yazarken yüzünü zihninde canlandırmazsa ve aynı isme sahip kişilere etki etmeyecektir. Bu deftere ismini yazığın kişi 40 saniye içerisinde ölecektir. Eğer ölüm detayları tanımlanmamışsa, kurban kalp krizinden ölür. Ölüm tanımı yapılmış bir kişi 6 dakika 40 saniye sonra ölecektir."

    [DETSU-B] Anasayfası | Death Note | Türkçe Manga

~DeaTh NoTe~

Özet:

Ryuuku bir shinigamidir. Shinigami, Ölüm Tanrısı demektir. Ryuuku, ölümlü dünyayı ziyarete geldiği bir gün Death Noteunu düşürür. Death Note, bir defterdir. Yagami Raito (ya da Yagami Light) defteri görür ve alıp eve gider. İçindeki yazıyı okuduğu zaman pek inanmamıştır. Defterin içini açınca tamamen İngilizce olduğunu görür. Defterin ilk sayfasındaki Nasıl Kullanılır bölümünde, "Bu deftere ismini yazdığın kişi 40 saniye içerisinde ölecektir." diye yazmaktadır. Başta inanmadığı için denemek ister. Masum birinin ölümüne neden olmak istemediği iin 1-2 suçlunun adını yazarak defteri test eder. Test başarılı olur. İsmini yazdığı kişiler, yazdıktan 40 saniye sonra ölürler. Bu arada defterinin kayıp olduğunu fark eden Ryuuku, ölümlü dünyaya gelip defterini alan kişiyi bulur. Ona Death Noteun özelliklerini anlatır. Raito, bu defteri kullanmak ister. Bu da hayatının yarısını kaybettiği anlamına gelir. Raito ve Ryuuku işe koyulduktan bir süre sonra olaylardan şüphelenen polisler, dünyanın en büyük ajanı olan L (ya da Eru) ile tanışırlar. Eru, yüzünü kimseye göstermez ve bu cinayetlerin sorumlusunun Kira adındaki bir bilgisayar dahisi olduğunu düşünür. Bunda da haklıdır aslında. Çünkü bu Kira, aslında Raito'dan başkası değildir. Bunun üzerine halka açık bir basın toplantısı sayesinde Kira'ya seslenir. Bunun üzerine Raito da Eru'nun kim olduğunu bulmak için uğraşır...

Death Note'un Özellikleri

Death Note adındaki, içinde sadece açıklaması yazan kara kaplı bu defterin bazı özellikleri vardır:

  • Death Note'a dokunan herkes Shinigamileri görebilir!
  • Death Note'u kullanmak isteyen kişi, ömrünün birkısmını kaybeder.
  • Death Note'u alan kişi kullanmak istemiyorsa başkasına verebilir. Eğer öyle yaparsa hafızası, defteri bulmadan önceki güne dönecektir.
  • Death Note'u kullanacak olan kişi, kurbanın yüzünü zihninde canlandırabilmelidir.
  • Death Note'a yazılan isimler kişiye özel olmalıdır. Aynı isme sahip olan insanlar için etki etmez.
  • Death Note'a ismi yazılan kişi, ölüm detayları tanımlanmadıkça ismi yazıldıktan 40 saniye sonra ölecektir.
  • Ölümünün detayı yazılmamış bir kişi, kalp krizinden ölecektir.
  • Death Note'a ismi yazılan kişinin ölüm detayı da yazılmışsa, 6 dakika 40 saniye sonra yazılan kurgu doğrultusunda ölecektir.